جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 22112
  تاریخ انتشار : 9 بهمن 1391 11:19
  تعداد بازدید : 771

  حتي هتل هاي درجه يك كشور هم "اتاق معلولان" ندارند مروري بر وضعيت گردشگري معلولان به بهانه يك اردو


  از سوي ديگر علي همت محمودنژاد ـ رييس انجمن دفاع از حقوق معلولان ـ هم با انتقاد از وضعيت گردشگري معلولان اظهار مي كند: متاسفانه صنعت توريسم براي معلولان در كشور به هيچ عنوان مناسب نيست و معلولان براي گردشگري بخصوص در ايام تابستان با مشكلات بسيار زيادي روبرو هستند.

    شهریور ۱۳۹۱

   

  ويلچر تحمل اندام درشتش را ندارد، لبخندش سرد و نگاهش مهربان است.

  مي‌گويد: خيلي احساس قدرت مي‌كردم اما يادم نبود كه زمان از من قدرتمندتر است. اولين بار كه تصميم گرفتم در يكي از اردوهاي معلولان شركت كنم زماني بود كه بعد از معلوليت روحيه‌ام را به شدت از دست داده بودم. حادثه‌ دردناكي برايم اتفاق افتاده بود. شوكه شده بودم و كمتر با كسي حرف مي‌زدم اما در آن سفر خودم را بازيابي كردم.

  اين‌ها بخش‌هايي از گپ و گفت "علي" با خبرنگار ايسنا در سفر تنكابن است كه خاطرات بد و خوبش را به هم گره مي‌زند تا به توصيفي حقيقي از زندگي برسد.

  به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اردوي 200 نفري "انجمن دفاع از حقوق معلولان" به تنكابن كه از 31 مرداد تا 3 شهريور برگزار شد، فرصتي بود تا در كنار دوستي و هم‌نشيني با افراد داراي معلوليت به تاثير مسافرت‌هاي گروهي بر روحيه‌ اين قشر بپردازيم.

  علي فردي است كه از هفت سال پيش بر اثر سقوط از طبقه دوم يك ساختمان دچار ضايعه نخاعي شده و هم‌اكنون ويلچرنشين است.

  او مي‌گويد: نمي‌توانم بگويم از اين که دچار معلوليت شده‌ام خوشحالم، اما مطمئنم با داشتن جسم معلول هم مي‌توانم شاد زندگي كنم.

  او ادامه مي‌دهد: اولين بار كه تصميم گرفتم در يكي از مسافرت‌هاي گروهي معلولان شركت كنم زماني بود كه روحيه‌ام را بعد از معلوليت به شدت از دست داده بودم. يادم مي‌آيد قبل از معلوليت روحيه‌ شادي داشتم اما معلوليت برايم يك شوك بود. در آن مسافرت با دوستان جديدي آشنا شدم و خودم را بازيابي كردم. حالا به شادي بعد از معلوليت هم رسيده‌ام و مي‌توانم احساس خوشبختي مي‌كنم.

  سخنان علي و ديگر بچه‌هاي اردو نشان مي‌دهد سفرهاي گروهي معلولان در روحيه آنها موثر است. به گفته يكي از آن‌ها، يكي از فوايد اردوهاي معلولان اين است كه افراد با ديدن ديگراني كه معلوليت شديدتري دارند، معلوليت خود را فراموش مي‌كنند و يا بعضي از معلولان كه شغلي ندارند دست كم از اين طريق وارد اجتماع و از انزوا خارج مي‌شوند.

  آقاي "لؤلؤمرجان" از افرادي است كه در بيشتر اردوهاي انجمن معلولان حضور و نقش دارد. او از 37 سالگي بر اثر ضايعات ناشي از يك جراحي، دچار انحراف ستون فقرات و به مرور معلوليتش تشديد شده است.

  او كه در اين چند سال در سفر با معلولان، دوستان زيادي پيدا كرده، مي‌گويد: بعضي‌ها وضعيت جسمي‌شان بهتر از من و بعضي ديگر شديدتر است، اما وقتي اين‌جا مي‌آيم معلوليتم را فراموش مي‌كنم.

  "زهرا" نيز كه معلوليتش كوتاهي يك پا است، مي‌گويد: بعضي از معلولان در محيط‌هاي جمعي دستپاچه مي‌شوند و نمي‌توانند خود را جمع و جور كنند، ولي اين جاها اين‌طور نيستند و اعتماد به نفسشان بيشتر است و احساس رضايت بيشتري مي‌كنند.

  وي ادامه مي‌دهد: البته بعضي از آن‌ها وقتي از اين مسافرت‌ها برمي‌گردند به همان كنج تنهايي خودشان مي‌روند و اين خوب نيست؛ بخصوص معلولاني كه بيكار هستند، روحيه‌شان شكننده است.

  زهرا همچنين با اشاره به اردو مي‌گويد: ناهار را با بقيه افراد مي‌خورديم و حين صرف غذا صحبت مي‌كرديم. به نظر من اين تبادل فكر و احساسات مشتركي كه با هم داريم ارزشمند است.

  "افشين" نيز كه ضعف عضلاني دارد و براي تردد از ويلچر استفاده مي‌كند مي‌گويد: يكي از مزيت‌هاي اين سفرها اين است كه معلول مي‌فهمد ضعفش را چطور بايد جبران كند و مي‌تواند به خودباوري برسد. وقتي فرد معلول در خانه است خانواده كمكش مي‌كند ولي بيرون كه مي‌آيد مي‌فهمد مشكلاتش چيست و وقتي بر اين مشكلات فائق مي‌آيد روحيه‌اش بهتر مي‌شود و مي‌فهمد كه مي‌تواند در جامعه زندگي كند.

  وي در ادامه با بيان اين‌كه وقتي مشكلمان را با معلولي كه مثل خودمان است مطرح مي‌كنيم متوجه مي‌شويم اين مشكل مشترك است، اظهار مي‌كند: ولي اگر فكر كنم اين سختي‌ها فقط مخصوص من است، همه‌اش فكر مي‌كنم كه چرا اين‌طور شده‌ام.

  افشين در عين حال با انتقاد از برخي سرويس‌دهي‌ها و بي‌نظمي‌هاي اين سفرها مي‌گويد: بعضا پيش مي‌آيد كه لحظه آخر مي‌فهمند يك نفر جا مانده است. بعضي وقت‌ها هم بچه‌ها بدون ثبت نام قبلي مي‌آيند كه خوب نيست؛ چون باعث تضييع حقوق ديگران مي‌شود.

  او با اشاره به اين‌كه از فرصت ايجاد شده در اين مسافرت‌ها مي‌توان براي فرهنگ‌سازي استفاده كرد، مي‌گويد: در اين اردوها مي‌توان با برگزاري مسابقات فرهنگي - ورزشي استعدادها را شناخت و آنها را براي ادامه‌ فعاليت‌هايشان تشويق كرد.

  افشين هم‌چنين با طرح پيشنهاد دعوت از مسوولان در اين اردوها در توضيح پيشنهادش بيان مي‌كند: اين اتفاق باعث مي‌شود آنها مشكلات را از نزديك ببينند. مثلا مسوولان بهزيستي در قالب "طرح آفتاب" به صورت چهره به چهره با معلولان ديدار كنند.

  از سوي ديگر علي‌همت محمودنژاد ـ‌ رييس انجمن دفاع از حقوق معلولان ـ هم با انتقاد از وضعيت گردشگري معلولان اظهار مي‌كند: متاسفانه صنعت توريسم براي معلولان در كشور به هيچ عنوان مناسب نيست و معلولان براي گردشگري بخصوص در ايام تابستان با مشكلات بسيار زيادي روبرو هستند.

  وي مي‌افزايد: امكانات رفاهي بين راهي از قبيل سرويس‌هاي بهداشتي فرنگي و وسايل حمل و نقل عمومي متناسب با وضعيت معلولان وجود ندارند؛ هرچند در قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در ماده 2 صراحتا به مناسب‌سازي اماكن، معابر و وسايل حمل و نقل عمومي اشاره شده است.

  رييس جامعه معلولان ايران در ادامه با اشاره به نبود handicap rooms (اتاق معلولان) در هتل‌ها مي‌گويد: حتي هتل‌هاي درجه يك كشور هم فاقد اتاق معلولان هستند؛ در صورتي كه بر اساس استانداردهاي جهاني، تمام اقامت‌گاه‌ها بايد حداقل داراي يك يا دو اتاق معلولان باشند.

  وي تصريح مي‌كند: هرچند ما موافق اردوهاي گروهي معلولان نيستيم و بيشتر مايليم تا معلولان با ساير اقشار جامعه به مسافرت بروند، ولي نبود امكانات و تقويت روحيه‌ معلولان در جمع همديگر، ما را بر آن داشته است تا براي تابستان امسال بيش از 2000 نفر به مقصد اردوگاه‌هاي شمال كشور تدارك ببينيم.

  محمودنژاد هم‌چنين خبر مي‌دهد كه امسال بيش از 5000 نفر از افراد معلول با همكاري شهرداري تهران و فرهنگسراي ملل از تله‌كابين توچال استفاده خواهند كرد.

  وي با بيان اين‌كه سازمان ميراث فرهنگي تا كنون هيچ‌گونه خدماتي درخصوص ارائه كارت سفر گردشگري براي معلولان نداشته، مي‌افزايد: معلولان حتي يك بار از اين امكان استفاده نكرده‌اند و اين سازمان يك برنامه ويژه‌ معلولان نيز تدارك نديده است.

  به گزارش ايسنا، در جريان اردوي چهار روزه‌ معلولان در تنكابن مسابقات ورزشي هم در رشته‌هاي دو، شطرنج، تنيس روي ميز و ويلچرراني برگزار و به نفرات برتر جوايزي اهدا شد.

  اين اردوها كه چند ساليست از طرف انجمن دفاع از حقوق معلولان برگزار مي‌شود با استقبال خوبي از سوي اين قشر روبرو شده است.

   

   

  گزارش از خبرنگار ايسنا: مجيد انتظاري

  به نقل از:

  http://isna.ir

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
68